Karbondioksit lazer teknolojilerinde ise dalgaboyu oldukça yüksek (10650 nanometre) dokuların yenilenmesi, gençleştirilmesi ve iz tedavilerinde günümüzde altın standart tedavidir. Diğer CO2 lazer cihazlarına göre bir diğer üstünlüğü, vagen dokusuna verdiği yıkım etkisinin az olması nedeniyle cinsel birliktelik kısıtlaması daha kısadır (3 gün). 

Vajinal Lazer Tedavi Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır ?

Son 1 yıl içerisinde yapılmış smear testi, lazer tedavileri öncesinde mutlaka olmalıdır. Uygulama esnasında anestezi gerekmemekte, muayenehane koşullarında rahatlıkla yapılabilmektedir. Ortalama işlem süresi 15- 20 dakika arasındadır. 

Uygun sterilizasyon koşullarının sağlanmasının ardından vagina içerisine yerleştirilen prob eşliğinde lazer uygulaması yapılmaktadır. Mona Lisa Touch cihazına özgü olan 360 derece başlık sayesinde vagen duvarının her tarafına eşit seviyede lazer atışı yapılmaktadır. Böylelikle dokularda yanlışlıkla aynı alanın tekrar taranması söz konusu değildir ve termal hasar görülmemektedir. İşlem sonrası genellikle özel bir bakım ya da istirahat süresi gerekmemektedir. 

İyileşme döneminde hafif yanma batma hissi olabilirken, çok nadir olarak da lekelenme tarzında kanama görülebilmektedir. İşlem genellikle hastanın şikayetine bağlı olarak 4-6 hafta aralarla tekrarlanmaktadır. Ancak her hastada lazer uygulama seans sayısı farklılık göstermektedir. 

Tekrarlayan Enfeksiyonlarda Kullanımı

Medikal tedaviye rağmen şikayetleri düzelmeyen ve sık enfeksiyon saptanan hastalarda vagen dokusunun yenilenmesi, fibroblastlardan kollajen üretimi ve yeni damar gelişimi ile dokunun kanlanmasının arttırılması ile kronik enfeksiyonlar düzelebilmektedir. 

Böylece enfeksiyon nedenli incelen ve yeni enfeksiyonlara daha hassas olan vagen dokusunun onarılması sağlanmaktadır. 

Özellikle bağışıklık sitemi sorunu olan, sık antibiyotik kullanımına bağlı kültür testlerinde antibiyotik direnci saptanan, antibiyotik ilaçlara alerjisi olan hastalar da tedavide iyi bir seçenektir. 

RANDEVU ALIN

Dilerseniz Biz Sizi Arayalım

Mesajınız gönderildi. Teşekkürler.
Mesajınız gönderilemedi.